Бабиш: „Пандорините документи“ се заговор, очекував ваква афера пред изборите

4 mins read

Чешкиот премиер Андреј Бабиш го опиша новиот истражувачки проект на 600 новинари од целиот свет, „Пандорините документи“, како заговор дизајниран да го спречи да победи на парламентарните избори на 8 -ми и 9 -ти октомври и тврди дека нема ништо нелегално при купувањето на луксузните недвижности во Франција, преку наменски изградените компании во т.н „даночни раеви“, пренесува Ројтерс.

„Чекав да видам што ќе извлечат непосредно пред изборите за да ми наштетат и да влијаат на изборите во Чешка. Овој пат случајот е стар 12 години. Во него е јасно дека јас не направив ништо против законот или лошо, но тоа не ги спречува да се обидат да ме клеветат и на тој начин да влијаат на изборите во Чешка“, рече Бабиш за аферата.

Порталот Инвестигас.цз, кој заедно со новинарите од 117 земји проучуваше документи од „даночните раеви“ започнаа синоќа да ги објавуваат тие документи, а открија дека актуелниот чешки премиер основал две офшор компании во 2009 година и испратил 15 милиони евра за купување имот преку нив, вклучувајќи и мал замок во близина на Кан на Азурниот брег, Франција.

Ниту парите, ниту офшор компанијата Бабиш, кој во тоа време не бил во политиката, туку само еден од чешките магнати, сопственик на агро-хемискиот концерн Агроферт, подоцна не ги навел во декларацијата за имотот.

„Целата шема покренува прашања и сомневања. Андреј Бабиш затоа треба да објасни од каде ги доби тие 15 милиони евра. И зошто нареди да се воспостави толку комплицирана шема што практично го оневозможува пронаоѓањето на вистинското потекло на парите“, напиша порталот Investigace.cz.

Синоќа, во предизборната ТВ дебата на телевизијата Си-Ен-Ен Прима, премиерот Бабиш рече дека лесно може да докаже дека тие се оданочени пари што ја напуштиле чешката банка и се вратиле во неа.

Во таа дебата, лидерите на сите други партии побараа да се испита оваа афера во која Бабиш е во друштво со околу 330 политичари и јавни личности од целиот свет кои го криеја својот имот во даночни раеви или комплицирани офшор трансакции и избегнуваа да платат целосни даноци.

„Ниту една нормална трговска трансакција не би изгледала така. Таа шема изгледа како да е од учебник за криминалци. На англиски, постои дури и израз за тоа – враќање на заемот“, рече поранешниот чешки истражувач за финансиски криминал, Камил Куба, по повод аферата на Бабиш.

Бабиш е еден од 300 -те граѓани на Чешка чие име се појави во документите на Пандора во врска со 178 офшор компании, а тој лично досега остро ги критикуваше даночните раеви, тврдејќи дека не чува пари во нив.

„Јас немам никакви офшор компании како тебе што чуваат пари офшор“, рече тој во 2015 година како министер за финансии, а во 2018 година, кога беа објавени првите меѓународни новинарски истраги, Бабиш, како премиер, побара чешките граѓани да проверат дали имал некаков имот во даночните власти.раеви. Бабиш 14 дена одбивал, во периодот пред објавувањето на пандорините документи, да даде било каква изјава за порталот Инвестигас.цз.

Дури и во последен момент, минатата недела, акредитациите биле одбиени за новинарите на тој портал, но и за некои реномирани западни медиуми, француски и германски, и тие не можеа да влезат во прес -конференцијата на Бабиш и унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Сознанијата за аферата „Пандора“ откриваат „големи светски играчи“ – меѓу нив и познати светски лидери и милијардери

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Барак Обама со искрена објава за Мишел: Не можам да го замислам животот без тебе

Следно

Филипче: Трета доза може да примат сите граѓани без разлика на возраста и хроничните заболувања

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian