Рама предупредува: Албанија е загрозена од криза поради цените на енергијата

1 min read

Албанскиот премиер Еди Рама денеска предупреди дека на земјата и се заканува голема енергетска криза поради скокот на цените на енергијата на светскиот пазар.

Рама на итна прес -конференција рече дека последиците од зголемувањето на цените на горивото и бензинот се видливи низ целиот свет и дека Албанија не може да избегне ситуација во споредба со последиците од пандемија или земјотрес.

„Отворањето на економиите по пандемијата и зголемената побарувачка за енергија доведоа до скок на цената на бензинот од 250 проценти и пораст на цената на јаглеродот за 80 проценти, додека цената на нафтата скокна од 60 долари за барел во август на 80 долари денес “, рече Рама.

 

Како што објасни, според денешните проекции, цената на нафтата може да достигне 100 долари за барел до крајот на годината, пренесуваат албанските медиуми.

За Албанија, просечната годишна откупна цена на увезената енергија е скоро тројно зголемена во споредба со минатата година, рече Рама.

Тој вети дека владата ќе стори сé за да го заштити загрозеното население и малите претпријатија од влијанието на оваа нова криза.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

МЗТ Скопје падна во Битола, Пелистер го доби првото големо дерби

Следно

Инфектолог сподели пет совети: Како да не се заразиме со сојот делта

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian