Од 1950 година до сега, во Француската католичка црква имало илјадници педофили

1 min read

Во Католичката црква во Франција во периодот од 1950 до сега регистрирани се илјадници педофили, е , резултатот добиен од независна студија која ќе биде објавена во целост во текот на следната недела .

Независната комисија докажала дека во црквата има меѓу 2.900 и 3.200 педофили и тоа е „минималната проценка“, изјави за агенцијата АФП главниот истражувач, Жан -Марк Оул, пренесува бриселски Политико.

Претходно оваа година, беше објавено дека има „најмалку 10.000“ деца жртви на свештеници во Франција.

Комисијата, формирана од Француската бискупска конференција во 2018 година, направи извештај на 2.500 страници, и покрај бројот на педофили и нивните жртви, се занимава и со откривање на институционални механизми што им овозможуваат на педофилите да останат во Црквата,

Извештајот ќе биде официјално претставен утре на прес -конференција, на која беа поканети претставници на здружението на жртвите, а се очекува тоа да предизвика тектонски пореметувања внатре во црквата

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Премиера на претставата „Дух“ во Охридскиот театар

Следно

Фото: Комити грмат на трибини, Вардар доминира на теренот против Кадино

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian