Франција и нејзиниот проблем со минатото, Алжир ја обвинува за геноцид

2 mins read
Алжир ја обвини Франција за геноцид и најави повлекување на нејзиниот амбасадор од Париз бидејќи, како што најави, „неприфатливи“ се коментарите на францускиот претседател Емануел Макрон, дека во Алжир владее политичко воен ситем.

Ескалацијата на тензиите уследи по одлуката на Франција да го намали бројот на визи издадени за лица кои потекнуваат од Северна Африка, вклучително и Алжир, бидејќи тамошните влади одбиваат да прифатат мигранти протерани од Франција, пренесува агенцијата АП.

Повикувањето на алжирскиот амбасадор од Франција на „консултации“ беше објавено во саботата вечерта во најавата за алжирското претседателство.

Во соопштението се наведува дека отповикувањето било мотивирано од неодамнешните коментари за Алжир, кои му се припишуваат на францускиот претседател Макрон.

Макрон испрати критички забелешки до Алжир, објавени во францускиот весник „Монд“, во кои тој рече дека со поранешната француска колонија владее „политичко-воен систем“.
Ле Монд го цитираше Макрон каде вели изјави дека Алжир има „официјална историја“ која е „целосно ревидирана“.

Тој рече дека оваа историја „не се базира на вистини“, туку „на дискурсот на омраза кон Франција“, наведува весникот „Монд“.

„Дали алжирската нација постоеше пред француската колонизација?“, Се прашуваше Макрон, како што е наведено во весникот.

Коментарите беа „неприфатливо мешање“ во внатрешната политика на Алжир и беа „неподнослива навреда“ за Алжирците кои загинаа во борбата против францускиот колонијализам, се вели во соопштението на алжирското претседателство.

„Злосторствата на колонијалната Франција во Алжир се безбројни и одговараат на најстрогите дефиниции за геноцид“, се додава во соопштението.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Инфектолог сподели пет совети: Како да не се заразиме со сојот делта

Следно

Заев: Информирањето за трагедијата оди преку институциите, и така треба да биде, нема да ја злоупотребам оваа тема

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian