Трамп бара судот да му го врати Твитер налогот

1 min read

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп побара од судот да му го врати неговиот налог на Твитер во обидот да издејствува укинување на трајната забрана за користење на оваа социјална платформа.

Трамп (75) вчера поднесе прелиминарна тужба против Интернет гигантот, барајќи брзо враќање на неговиот налог.

Тој тврди дека Твитер го откажал неговиот профил, што имал околу 80 милиони следбеници, поради притисокот на политичките противници.

На Трамп му беше забрането да ја користи страницата на 8 јануари „поради ризик од натамошно поттикнување на насилство”, соопшти тогаш Твитер.

Тој, исто така, беше исклучен од Фејсбук и ЈутЈуб, откако беше обвинет дека во јануари ги поттикнал своите поддржувачи да се соберат и упаднат во Капитол, во Вашингтон. Одлуката дојде по неговите неосновани обвинувања за измама, во време кога ги загуби претседателските избори од Џо Бајден.

Адвокатите на Трамп изјавија дека неговиот налог на Твитер стана „дигитално градско собрание” и важен извор на вести и информации за владините работи.

Меѓутоа, „цензурата и претходните ограничувања на налогот на Трамп на Твитер се вонинституционална повреда на слободата на говорот”, се наведува во барањето до судот.

– Земјата нема да има корист од обидите за ограничување на политичкиот говор. Ќе има уште помала корист од обидите за замолчување на политичките говорници, се додава во барањето на правниот тим на Трамп до судот за ослободување на неговиот налог на Твитер.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Скопје, најчудниот град во светот?

Следно

Шилегов: Скопската чаршија е шаренилото на градот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian