РЕЦЕПТ | Mартина ни направи колач јајце на око: Десерт готов за 20 мин – сите ќе бидат зачудени и воодушевени!

1 min read

Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска.

Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking).

Готви од мали нозе, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта.

Денес Мартина ни направи колач со праски/кајсии и пандишпан! Колач кој мами со изглед и наликува на јајца на око, а воедно е доста освежителен и вкусен. Совршен семејството, а  вашите гости ќе бидат зачудени и воодушевени, а вам ви требаат само 15-20 минути да го подготвите.

Мартина Трајаноска
Фото: Instagram

Потребни состојки:

Кора:

 • 4 јајца
 • 100 мл масло
 • 100 мл млеко
 • 100 гр шеќер+ванила
 • 200 гр брашно
 • 1/2 пециво

Фил:

 • 600 мл млеко
 • 200 гр шеќер
 • 2 пудинга ванила
 • 300 гр павлака

Плус:

 • 1 конзерва праски/кајсии
 • 1 желатин
 • 300 мл од сокот од конзервата

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

Подготовка:

Изматете ги јајцата со течните состојки и шеќерот, па додадете ги брашното и пецивото. Префрлете ја смесата во намрсен и набрашнет плех 15х35 и печете во загреана рерна на 200-220 околу 10-15 минути. За тоа време ставете го млекото да зоврие…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ѓоковиќ ќе мора да се вакцинира доколку сака да ја брани титулата на „Австралија опен“

Следно

Трагедија во САД: Двајца загинати во судар на хеликоптер и авион во Аризона

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian