Мицкоски од Гостивар: Заеднички патриотизам е кога заеднички ќе ги победиме криминалот и корупцијата и ќе донесеме инвестиции

2 mins read

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва се обрати на предизборен митинг во Гостивар, на кој ги поддржа носителот на кандидатската листа на партијата Гоце Димовски и кандидатот за градоначалник од коалициониот партнер АА, Арбен Таравари.

Мицкоски рече дека „заврши времето на криминалот и корупцијата кои се симбол на оваа власт и доаѓа времето на нов заеднички патриотизам кој создава нова иднина, инвестиции и работни места за сите граѓани“.

– Заеднички патриотизам е да бидеме без предрасуди, да ги победиме криминалот, корупцијата и неправдите. Заеднички патриотизам е народот да има повеќе пари во џебот, а ние да донесеме развој кој ќе донесе нови работни места, добро платени места, децата дома да си ги задржиме и да не ги полниме фабриките во западна Европа, Америка, Канада и Австралија, рече Мицкоски.

Тој смета дека е „време да започнеме да градиме еден нов заеднички патриотизам на 21 век модерен обединувачки, со кој ќе ја победиме заедничката мака, и ќе создадеме заедничка иднина“.

– Да покажеме дека на политичарите гласовите не им се загарантирани, туку истите треба макотрпно да работат деноноќно. Тука ќе ја упатам мојата порака до идните градоначалник и советници, дека заврши времето на салонски политичари, скапи службени возила, доаѓа време на народот. Времето е сега на современи народни модерни политичари, чесни кои наместо во кабинетите ќе бидат заедно со народот на улиците, на нивите заедно со земјоделците, во фабриките со работниците и стопанствениците и ќе помагаат на својот народ. Тука нема етничка припадност и вера, тука сме сите исти и обединети, додаде Мицкоски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Димитријевиќ втор стрелец во новиот триумф на Валенсија

Следно

ВИДЕО: Да се знае кој е шампион, Суарез му се „одмазди“ на Куман

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian