70 мигранти исчезнаа во источното Средоземје

1 min read

Вкупно 70 мигранти, кои пред четири дена со гумен чамец тргнале од либискиот брег кон Европа, исчезнале во источниот дел на Средоземното Море.

„Мигрантите неколку пати испратија пораки до Аларм фон”, објави на Твитер невладината организација Alarm Phone, во која работат волонтери кои примаат телефонски повици од мигранти во неволја.

Организацијата наведе дека последниот контакт со мигрантите бил додека тие се наоѓале во територијалните води на Малта, во близина на италијанските води.

Либија е главната рута за илјадници мигранти, претежно од супсахарскиот дел на Африка, кои се обидуваат да стигнат до Европа по морски пат.

Повеќе од 1.360 мигранти загинале во Средоземното Море од почетокот на годината, соопшти Меѓународната организација за миграција.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Интервју со дизајнерот Драган Христов: „Лудус“: Современа безродова мода наспроти очекувањата

Следно

412 нови случаи на ковид-19, починале 12 пациенти

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian