ВИДЕО: Сомалија ја отвори првата фабрика за кислород, која ќе помогне во лекувањето на Ковид-19

2 mins read

Првата јавна фабрика за кислород во Сомалија беше отворена во четвртокот, во зрак на надеж за земја во која спасувачкиот третман за коронавирусот во голема мерка беше недостапен за пациентите за време на пандемијата.

Глобалната побарувачка за медицински кислород се зголеми со пандемијата Ковид-19 и многу земји доживеаја очајни недостатоци.

Ова и недостатокот на друга опрема значи дека Африканците сериозно болни од Ковид-19 почесто умираат отколку пациентите на друго место, според студијата објавена во мај од медицинскиот весник „Лансет“, која се повикува на податоци од 64 болници во 10 земји.

Новата фабрика во Могадишу е купена за 282.000 евра од Турција од Фондацијата Хормууд Салам, основана од најголемата телекомуникациска компанија во земјата, Хормуд, пренесува Ројтерс.

Ќе биде инсталирана во болницата за мајчинство и деца „Банадир“, каде што фондацијата, исто така, ја финансираше поправката на одделот за Ковид-19.

Крилото и надворешниот ѕид на болницата беа делумно уништени за време на нападот во јули од страна на исламистичките милитанти Ал Шабааб, кои се борат за соборување на владата.

Медицинското производство на кислород има потреба од експерти за работа и одржување на опремата. Исто така, бара сигурни снабдувања со електрична енергија и вода, што повеќето сомалиски јавни болници ги немаат.

Други земји, како што е Индија, претрпеа сериозен недостаток на кислород за време на порастот на инфекциите со Ковид-19, принудувајќи ги очајните семејства на пациенти да платат превисоки цени за цилиндрите.

„Еден цилиндар кислород обично чини околу 50 долари во Сомалија, но може да достигне до 400 или 500 долари (во приватните болници) поради недостаток“, рече Абдулахи Нур Осман, извршен директор на фондацијата Хормуд.

Тој рече дека кислородот ќе се дистрибуира бесплатно меѓу државните болници во главниот град Могадишу.

Од Среда, Сомалија објави речиси 20.000 случаи на Ковид-19 и 1.100 смртни случаи, според Светската здравствена организација, но бројките може да бидат далеку повисоки поради несоодветно тестирање и непријавени смртни случаи.

Само 1% од 15 -те милиони граѓани на Сомалија се целосно вакцинирани, што се одразува на нееднаквостите во распределбата на вакцините за кои Светската здравствена организација предупредува дека ќе ја продолжи пандемијата, која веќе однесе речиси 5 милиони животи.

 

Извор: Ројтерс

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЈСП со изменет режим на сообраќање во недела

Следно

Џафери: Секогаш сум отворен кон новинарите, работиме на подобрување на транспарентноста на Парламентот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian