ВИДЕО: Со вулгарен тон Додик му порача на американскиот пратеник Габриел Ескобар: Не ми е грижа за санкциите, јас го поминав тоа

1 min read

Претседател на СНСД и член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, покажа преписка од вчерашниот разговор со заменик -помошникот државен секретар за Западен Балкан, Габриел Ескобар,

Додик прочита од транскриптот во кој е наведено што му порачал односно заканил  Ескобар:

„Морам да ви кажам дека се предвидени нови санкции против Балканот не само за оние кои политички го попречуваат напредокот, туку и за оние кои имаат корист од тоа попречувае“, му порачал американскиот државен под сeкеретар на Додик

Додик изјави дека не може јавно да каже што одговорил затоа што не сака „тој збор да го користи јавно“, па затоа покажа што е напишано на транскриптот.

На транскриптот реченицата почнува со вулгарност и продолжува:

„ Не ми е грижа за санкциите. Сум го поминал тоа порано. Ако сакаш да разговараш со мене, не ми се заканувај “, пишува во транскриптот кој го покажа Додик

 

Додик рече дека тоа секогаш ќе биде негов одговор во лични разговори со сите што мислат дека можат да се заканат со санкции.

„Одговорив многу прецизно и јасно“, рече Додик алудирајќи на вулгарноста со која ја започнал реченицата како одговор на заканите за санкции

www.slobodenpecat.mk

Претходно

МЗ: Ревакцинирани 43,6 проценти од полнолетните граѓани во државата

Следно

МОН: Студентите добија по 1.440 денари за 15 дена од септември, прва исплата за субвенциониран оброк

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian