Ретрограден почеток на есента: 6 планети се движат во погрешна насока

2 mins read

На 28 септември, Меркур започна да се движи ретроградно и на тој начин имаме вкупно шест ретроградни планети – Меркур, Јупитер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон. Со Хирон (кој не е планета, но има астролошко значење) би било седум. Ретроградната природа на планетата е очигледно движење во спротивна насока од вообичаеното.

Имаме астролошка ситуација кога шест (плус Хирон) од осумте планети одат во погрешна насока. И Венера и Марс се во знаците на нивното протерување, па затоа не се добро поставени. Во текот на годината, постојат ретки периоди кога сите планети одат директно, но има и ретки периоди кога толку многу одат ретроградно, во спротивна насока.

Во ваква ситуација кога сè е наопаку, нè чекаат одложувања, недоразбирања, тешкотии во реализација. За одредени работи може да сфатиме дека сме на погрешен пат, но во овој момент има потешкотии при промена на правецот. Ништо не може да се реши брзо, сè треба да оди бавно. Дури и би било добро да го направиме спротивното од она што вообичаено го правиме, бидејќи сè е наопаку.

умор збунета

Исто така, може да се чувствуваме уморни и исцрпени и да немаме волја за физичка активност. Нема потреба да форсирате ништо и во овој момент подобро е да се покриете со ќебе над главата и да се опуштите, а не да се уморувате. Подобро да одите на масажа, пилатес, јога или истегнување отколку на трчање или напорни кардио тренинзи. Подобро е рутински да се работи отколку да се влезе во ризични проекти кои бараат брза имплементација. Моменталното мото е полека и сигурно.

Ретроградната природа на планетата, исто така, означува насочување…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Лазаров се стекна со највисоката тренерска лиценца на ЕХФ

Следно

ЈСП со изменет режим на сообраќање во недела

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian