Мишел: ЕУ и Западен Балкан треба да работат за силна, стабилна и обединета Европа

2 mins read

Лидерите на земјите-членки на ЕУ следната недела на неформална работна вечера во Крањ, пред ЕУ- Самит на Западен Балкан би требало да разговараат за улогата на Унијата на меѓународната сцена по настаните во Авганистан, индо-пацифичкиот регион и односите со Кина. 

„За време на нашата работна вечера на 5-ти октомври, би сакал да одржам стратешка дебата за улогата на Унијата на меѓународна сцена во светлината на неодамнешните случувања во Авганистан, безбедносното партнерство САД-Обединетото Кралство-Австралија (АУКУС) и развојот на нашите односи со Кина “, напиша Шарл Мишел во писмото со кое ги покани лидерите на земјите -членки на самитот што ќе се одржи следниот вторник и среда во Крањ. 

Мишел во своето писмо наведува дека Европската унија мора да дејствува стратешки и да го зголеми својот капацитет да дејствува автономно со цел да ги заштити своите интереси, да инсистира на своите вредности и начин на живот и да помогне во обликувањето на глобалната иднина.  

Посветеност да работиме за обединета Европа 

„Ова бара ЕУ да стане повлијателна и поефективна. Односите со стратешките партнери, вклучително и трансатлантските, и со нови овластувања мора да бидат клучна компонента на силната надворешна политика”, рече Мишел. 

Во среда (6 -ти октомври), на лидерите на земјите -членки ќе им се придружат и лидерите на земјите од Западен Балкан. На состанокот ќе се разговара за посилниот ангажман на ЕУ во економското закрепнување на регионот и одржлив развој, како и за понатамошно зајакнување на политичкиот дијалог и безбедносната соработка.  

Мишел вели дека ЕУ и Западен Балкан треба да ја потврдат заедничката посветеност кон силна, стабилна и обединета Европа. 

„Ова исто така ќе биде важна можност да се разговара за тоа како да се обезбеди стабилност на регионот, да се зајакне регионалната соработка и да се решат регионалните конфликти“, вели Мишел во своето писмо. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Моментот кога петарда експлодираше пред голманот на Ајнтрахт во Белгија

Следно

ВИДЕО: Нова пукотница во училиште во Хјустон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian