Иран започна воени вежби во близина на границата со Азербејџан

2 mins read

Иранските копнени сили започнаа воени вежби во северозападниот дел на земјата, во близина на границата со Азербејџан, и покрај критиките од Баку, пренесува Ројтерс.  

„Го почитуваме принципот на добрососедски односи, но не дозволуваме присуство на елементи на ционистичкиот режим и терористите на Исламската држава (ИД) во регионот“, изјави командантот на копнените сили, генерал Киумарс Хејдари, на државната телевизија. 

Високиот функционер алудираше на добрите односи меѓу Азербејџан и Израел, заколнатиот непријател на Иран. Во интервјуто за турската новинска агенција Анадолија во понеделникот, азербејџанскиот претседател Илхам Али беше изненаден од иранските воени вежби.  

„Секоја земја може да спроведе каква било воена вежба на нејзина територија. Тоа е нејзино суверено право”, рече Али. „Но, зошто сега и зошто на нашата граница? Праша тој.  

Добри односи  

Иран и Азербејџан делат близу 700 километри граница и имаат добри односи. Реагирајќи на изјавите на Али, портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Саид Хатибзаде, во петокот изјави дека Иран ќе преземе „какви било мерки што ги смета за неопходни за неговата национална безбедност“. 

Иранскиот амбасадор во Баку Абас Мусави тврди дека Техеран „жестоко протестираше против нападот врз иранската мисија“. 

„Азербејџанските власти идентификуваа, уапсија и испрашаа четири лица кои ја нападнаа азербејџанската амбасада на полноќ“, рече тој.  

Азербејџан, кој беше шест недели беше во војна со Ерменија во септември 2020 година, зеде оружје во Израел.  

Во Иран има околу 10 милиони луѓе што зборуваат азербејџански. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шилегов за програмата на Арсовска: Ветени се нешта што веќе се прават – за нас луѓето се над политиката

Следно

Јапонија ги спасува учениците во Старо Нагоричане од старите ќумбиња на дрва

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian