Вториот највисок врв во Европа се смалил за еден метер

1 min read

Вториот највисок врв во Европа се намали за еден метар од 2017-та година поради климатските промени, објавија вчера француските експерти.  

Научниците веруваат дека Мон Блан губи просечно 13 см во висина секоја година, пишува Дејли меил.  

Мон Блан се мери на секои две години за да создаде модели на ниво на мраз.  

„Висината на Мон Блан постојано варира. Сега останува климатолозите и другите научници да ги прегледаат собраните податоци и да излезат со теории кои го објаснуваат овој феномен“, рекоа експертите на прес-конференција во Сен-Жерве-ле-Бен. 

Според научниците, висината на планината варира од година во година, бидејќи врвот е покриен со слој од постојан снег, чија висина варира во зависност од интензитетот на ветрот и количината на врнежи.  

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вооружен напад во Чаир, се пукало од возило

Следно

Димитров: Од самитот ЕУ – Западен Балкан на регионот му треба јасно ветување за европската иднина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian