Мицотакис: Нeма трка за вооружување со Турција, ние го штитиме грчкиот интегритет

1 min read

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека Грција нема намера да се натпреварува со Турција во вооружувањето и дека се надева дека двете земји ќе можат да ги усогласат разликите преку дијалог, но дека Грција мора да ја брани својата територија и суверенитет, пренесува Екатимерини.  

Пред два дена, Грција потпиша договор со Франција во областа на одбраната вреден три милијарди евра, вклучително и купување на три француски фрегати за грчката морнарица.  

„Не можеме да го игнорираме фактот дека живееме во многу комплицирано соседство. Немам намера да се натпреварувам со Турција во вооружувањето и секогаш давам рака за пријателство. Нашите ставови за многу прашања се сосема различни, но треба да постои начин да се надминат овие разлики преку дијалог “, рече тој на Демократскиот форум во Атина.  

Сепак, тој додаде дека Грција мора да го заштити својот територијален интегритет и суверенитет. 

Франција и Грција потпишаа воен договор вреден милијарди евра

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Младинска ЛШ: Шкендија поразена во првиот меч од Хајдук Сплит

Следно

Бритни Спирс конечно слободна: На деветти облак во моментов

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian