Масакр во затвор во Еквадор: Најмалку 116 загинати во судир на банди

1 min read

Бројот на загинати во судирот помеѓу бандите во затворот во Еквадор надмина 116, додека повеќе од 80 затвореници се повредени, соопштија еквадорските власти.

Тоа е најголем масакр во една затворска институција во историјата на Еквадор.

Управата на затворот во Гајакил соопшти дека најмалку 116 затвореници загинале, од кои најмалку петмина биле обезглавени. Во затворот казна издржуваат најчесто лицата поврзани со нарко картелите.

Контролата врз затворот е вратена по петчасовните борби помеѓу бандите Лос Лобос и Лос Конерос, кои користеле огнено оружје, ножеви и експлозиви

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бугарската влада одлучи да го продолжи физичкиот попис до 10 октомври

Следно

Маричиќ: Мал е бројот на луѓето кои го бојкотираа пописот, за нив има податоци во седум други регистри

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian