Тунис ја доби првата жена премиер

1 min read

Претседателот на Тунис, Каис Саид денеска ја назначи првата жена за премиер на преодната влада, откако во јули го смени премиерот и го суспендираше Собранието, пренесува Ројтерс.  

Претседателот ја назначи Рауда Будент Рамадан, 63-годишната професорка во престижното инженерско училиште, за премиерка на земјата.

 

Првата жена премиерк на Тунис, Рауда Будент Рамадан со претседателот на Тунис, Каис Саид/ Фото EPA-EFE/PRESIDENCY OF TUNISIA

Кабинетот на претседателот во соопштението соопшти дека Саид и наредил на новата премиерка да формира нова влада што е можно поскоро.  

Првата жена премиерк на Тунис, Рауда Будент Рамадан со претседателот на Тунис, Каис Саид/ Фото EPA-EFE/PRESIDENCY OF TUNISIA

Тунис нема премиер откако Саид го суспендираше парламентот и ја презеде извршната власт на 25 јули, наведувајќи дека тоа го прави од национални интереси, бидејќи земјата треба да се спаси од економската и социјалната криза. Неговите критичари го опишаа потегот како државен удар. 

ФОТО: Масовни протести во Тунис против претседателот Сајед

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Обвинение против скопјанката која се претставувала како попишувачка и извршила тешки кражби

Следно

ХЕРА со реакција: Ние не сме организатори на извидничкиот настан Sex Scouts and Rock n Roll

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian