ФОТО: Фон дер Лајен пристигна во Србија

1 min read

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска ја пречека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, пренесува Блиц.рс.  

Вучиќ и фон дер Лајен ќе присуствуваат на свеченоста по повод почетокот на работите за модернизација и рехабилитација на железничката пруга Ниш-Брестовац на меѓународниот железнички Коридор 10 во четврток, на 30 септември, соопшти денеска Кабинетот на претседателот за соработка со медиумите. 

По тој повод, претседателот на Србија и претседателката на Европската комисија ќе присуствуваат на потпишување на Договорот помеѓу коридорите на јавните претпријатија во Србија и конзорциумот „STRABAG AG“ и„ STRABAG d.o.o. Белград“ за изградба на првата фаза од автопатот за мир на делницата „Мерочина – Мерочина 1“.  

Како што е наведено, церемонијата и потпишувањето на договорот ќе се случат утре во 11 часот во Доње Меџурово во близина на железничката станица. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО: Вардар е тим за големи работи, падна и европскиот вицешампион

Следно

ФОТО | Цветен поздрав од село Рогачево: Калина на своите убавици им посветува и по четири часа во денот!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian