Заврши евро-приказната и за кошаркарите на Куманово

2 mins read

Долго време се подготвуваа, а мошне кратко траеше „престојот“ на кошаркарскиот клуб Куманово во Европа. Денеска во четвртфиналето од квалификациската група од ФИБА Евро Купот, која се игра во холандскиот Гронинген, „сино-белите“ загубија од австрискиот Гмунден Сванс со резултат 60:83.

Многу брзо влегоа во двоцифрена негатива влегоа кошаркарите на Куманово 2009 во овој дуел. По нецели осум минути од играта имаа двојно повеќе дадени 12 од примени поени – 24! А на истекот на првиот перрид беше слично, (14:27).

Тие „минус 13“ само ја усложија работата за македонскиот претставник во продолжението на овој прв за нив европски натпревар по подолго време.

Невоиграноста беше и најголемиот хендикеп за КК Куманово кој ја бараше својата игра, но не успеваше во тие обиди, барем не во првите 10 минути.

Неколку добри индивидуални акции и реализации кои дојдоа од Зивчевиќ, ја направија негативата едноцифрена. Во 17 минута кумановци беа во заостанување од девет поени (22:31). Но, тоа беше само еден краток, добар сегмент од играта на Куманово.

Во два напади австрискиот тим ја врати „стандардната позитива“ од 13 поени (37:24), и го натера тренерот Игор Ѓорѓиевски на нова минута за одмор, пред финалната од тоа далеку од добро прво полувреме кое го завршија со уште повисока негатива (24:39).

Дури беше уште полошо по КК Куманово откако противнккот направи серија од (13:2), за двојно поголема позитива (52:26), и по само пет минути од продолжението стана јасно дека ова ќе биде нивиот прв, но и последен европски натпревар во сезоната. Далеку од европски 40 минути по кој своите мисли кумановци може да ги усмерат кон предизвиците и возбудувањата кои со себе ги носат нашата Прва лига како и натпреварите од Балканската лига кои следуваат во календарот.

Неколку часа порано, елиминација од понатамошните натпревари во ФИБА Евро Купот забележа и вториот наш претставник во ова натпреварување, ТФТ. Во четвртфиналето од квалификацискиот турнир во Краснојарск беше поразен од екипата на Натуртекс Сегед (76:92).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Предизборно планинарење: Ахмети, Арифи, Груби, Бесими, Бектеши и Нуредини се искачија на Шар Планина

Следно

Операција „Мусала“: Разбиен балкански нарко картел, уапсен клучен член

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian