УЕФА се предаде, нема да ги казни екипите бунтовници Реал Мадрид, Барселона и Јувентус

1 min read

Европската фудбалска федерација соопшти дека нема да ги казни останатите три клубови кои останаа верни на идејата за формирање на европската Суперлига.

Иако најавија големи и сериозни казни, вклучувајќи и исфрлање од Лигата на шампионите, УЕФА се предомисли и ги отфрли сите обвинувања кон трите клубови кои сè уште останаа верни на проектот на европска Суперлига, Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

Токму овие три клуба се најголеми поборници на Суперлигата со која би се извлекле од големите финансиски проблеми во кои западнаа поради пандемијата на коронавирусот.
Долговите на Барселона и на Реал Мадрид изнесуваат преку милијарда евра, додека Јувентус само за минатата сезона пријави загуби од околу 200 милиони евра.

„По запирањето на постапката против Барселона, Реал Мадрид и Јувентус во врска со кршењето на правните рамки на УЕФА со Суперлигата, комисијата за жалби при УЕФА случајот го прогласи за ништовен, исто како и да не бил отворен“, стои во соопштението на УЕФА.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Дерала: Секоја година имаме избори, што претставува шок за системот

Следно

Што велат стручњаците: Дали може вакцината против ковид-19 и против грип да се прими во исто време?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian