„Шолцоматот“: Иделаниот наследник на Меркел

3 mins read

Олаф Шолц, кандидатот на СПД за канцелар, успеа во она што многумина во Германија го сметаа за невозможно до вчера, а тоа е „да ги врати социјалдемократите од мртвите“ и во моментов има најголеми шанси да формира нова германска влада.  

Според првичните резултати, најстарата германска политичка партија освои 26 проценти од гласовите, а конзервативната Христијанско-демократска унија на канцеларката Ангела Меркел освои 24 проценти, што е нивниот најлош резултат од основањето на партијата во 1945 година.  

Сепак, кандидатурата на Шолц за канцелар беше големо изненадување, бидејќи во 2019-та година, СПД не го ни избра за лидер на својата партија.  

Во меѓувреме, Шолц помина долг пат, од горд социјалист, преку досаден бирократ, до омилен германски кандидат.  

Шолц (63) е роден во Оснабрик, Западна Германија, детал што го разликува од Меркел. Адвокат по професија, тој беше министер за труд и социјала во првата коалициска влада на Меркел, а потоа од 2011 до 2018 година беше градоначалник на Хамбург.  

Тој тогаш беше вицеканцелар и министер за финансии во големата коалиција предводена од Меркел. Тоа во изминативе години важеше за десна рака на Меркел, особено за време на пандемијата. Тој ја надгледуваше распределбата на милијарди евра помош за време на пандемијата и итна помош за жртвите од неодамнешните катастрофални поплави.  

За разлика од Меркел, Шолц е помалку познат во странство, освен во политичките кругови во Брисел.  

За време на неговата долга кариера, тој го доби прекарот „Шолцомат“ бидејќи неделникот „Кајт“ така го нарече во 2003-та година, бидејќи во своите настапи тој дејствувал како автомат, користејќи технократски фрази.

Иако се слични, тој не е клон на Меркел  

Во својата политичка кариера, Шолц се позиционираше како прагматичен и сигурен политичар. Неговиот политички стил не се разликува многу од оној на Ангела Меркел, тие се дури и слични на многу начини, и покрај фактот дека потекнуваат од ривалски партии.  

Според аналитичарите, токму овој прагматизам и умереност, во очите на гласачите, го позиционираше како „природен“ наследник на Меркел. Иако, како што велат, Шолц не е клон на Ангела Меркел, тој е доволно сличен со неа за да привлече гласачи кои бараат континуитет и стабилност.  

Во кризата, прагматизмот се бара повеќе отколку харизмата по која Шолц не се разликува, оценува Дојче веле. Доколку успее да формира коалиција, Шолц ќе стане само четвртиот повоен канцелар од редовите на СПД и прв откако Меркел ја презеде таа функција од Герхард Шредер во 2005 година. 

Избори во Германија: Олаф Шолц фаворит за канцелар на Германија

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Скопјанка се обидела скришно да внесе дрога за брат ѝ во затвор

Следно

Бесплатен државен WiFi на отворени јавни површини, еве кои се другите одлуки на Владата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian