Сашко Кедев го искачи осмиот највисок врв во светот, Манаслу

1 min read

Кардиологот и член на Македонската академија на науките и уметностите, Сашко Кедев, бил дел од 22-члена експедиција од алпинисти кои вчера го искачиле еден од највисоките врвови во светот, Манаслу на Хималаите.

Врвот, висок 8.163 метри, се наоѓа во Непал, а меѓу алпинистите е познат и како Планина на Духот.

Кедев ги има освоено највисоките врвови на сите седум континенти, меѓу кои и највисокиот светски врв, Маунт Еверест, во 2009 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мицкоски: Локалните избори се последна шанса за промени и подобро утре

Следно

ФОТО+РЕЦЕПТ | Шеф Бранко Попоски: Највкусниот домашен ајвар по рецепт на баба

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian