САД ги укинуваат визите за хрватските граѓани

2 mins read

САД ги укинуваат визите за хрватските граѓани најдоцна до 1 декември годинава.  

Ова денеска го соопшти американскиот секретар за внатрешна безбедност Алехандро Мајоркас, а информациите за тоа штотуку се објавени на официјалната веб -страница на американското Министерство за внатрешна безбедност, пренесува Индекс.  

„Денес, министерот за внатрешна безбедност Алехандро Мајоркас, во координација со државниот секретар Ентони Блинкен, ја назначи Хрватска за нов учесник во Програмата за откажување од визи (ВВП). Системот за електронско овластување за патување (ЕСТА) ќе се ажурира најдоцна до 1-ви декември 2021 година, со кое ќе им овозможи на хрватските граѓани да аплицираат за патување во САД за туризам или бизнис најмногу 90 дена без американска виза. Определувањето на Хрватска како учесник во „ВВП“ е важен чекор кон понатамошно зајакнување на долгогодишните американски економски и безбедносна соработка. и Хрватска “, пишува на официјалната веб-страна на Министерството за внатрешна безбедност.  

Министерот Мајоркас: Честитки за Хрватска  

„Денешното назначување на Хрватска за нов учесник во Програмата за ослободување од визи е важно признание за заедничките економски и безбедносни интереси на нашите земји. И честитам на Хрватска што стана 40 -та членка на ВВП по исполнувањето на строгите услови и со нетрпение очекувам да продолжиме тесна соработка за клучните приоритети “, рече Алехандро Мајоркас.  

ВВП е сеопфатно безбедносно партнерство помеѓу САД и одредени земји што овозможува меѓународно деловно или туристичко патување во САД без виза до 90 дена. Според извештајот, за да учествува во ВВП, државата мора постојано да ги исполнува барањата поврзани со борбата против тероризмот, спроведување на законот, спроведување на имиграцијата, безбедност на документите и управување со границите. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

УЕФА го потврди спектаклот, Италија и Аргентина ќе се борат за нов трофеј

Следно

МК ТВИТЕР ЗАЕДНИЦАТА НЕМИЛОСРДНА КОН АРСОВСКА: БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН ПРЕВОЗ? ОД ТЕЛОХРАНИТЕЛИТЕ НЕ МОЖЕ ДА ЈА ВИДИ РЕАЛНОСТА!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian