Повеќе од 500 бегалци со рибарски брод пристигнаа во Лампедуза

1 min read

Повеќе од 500 бегалци во понеделникот пристигнаа со стар рибарски брод на италијанскиот остров Лампедуза, објави италијанската новинска агенција АНСА.

Италијанската полиција пресретнала 15-метарски брод на околу седум километри од брегот на островот и го придружувала до пристаништето.

„По неколку дена невреме, денес морето се смири и тие повторно почнаа да се закотвуваат”, изјави градоначалникот на Лампедуза, Тото Мартело, за АНСА, истакнувајќи дека бродот најверојатно дошол од Либија.

Мартело рече дека бегалците ќе бидат идентификувани, ќе им биде укажана прва помош и ќе бидат прегледани пред да бидат ставени во карантин.

Лампедуза се наоѓа помеѓу Тунис и Малта и често е дестинација за мигрантите кои сакаат да влезат во Европската унија, но многумина наидуваат на тешкотии на овие морски патувања.

Меѓу повеќето од 500 бегалци, за кои се верува дека доаѓаат од Мароко, Сирија, Бангладеш и Египет, има жени и деца.

Од јануари до септември оваа година, околу 1.100 мигранти се удавија во Средоземното Море. Според Обединетите нации, тоа е двојно повеќе од бројот на смртни случаи од истиот период во 2020 година.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во Центар санкции за повеќе од 180 непрописно паркирани возила

Следно

Д-р Петличковски: Џабе ни е трета, кога некој се уште не примил прва доза

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian