Необјавена песна на Џон Ленон на аукција во Данска

2 mins read

Ретка снимка од песна на Џон Ленон и Јоко Оно снимена на аудио касета во 70-тите години ќе биде ставена на аукција во Копенхаген, Данска на 28 септември.

Се работи за 33-минутна снимка која ја снимиле четири тинејџери од Данска пред повеќе од 50 години само месеци пред The Beatles да ја објават разделбата.

На снимката има интервју со двојката Ленон-Оно и песна за која се верува дека никогаш досега не е објавена.

Касета Џон Ленон
Фото: EPA-EFE/Ida Marie Odgaard DENMARK OUT

Куќата која ја става снимката на аукција проценува дека вредноста на касетата е меѓу 25 и 40 илјади евра, и се верува дека ќе заврши во некој музеј или ќе биде избор на некој колекционер.

Касета Џон Ленон
Фото: EPA-EFE/Ida Marie Odgaard DENMARK OUT

Интервјуто го извеле тинејџери кои во јануари 1970 година направиле интервју на музичарот за весник кој излегувал во нивното училиште, искористувајќи ја посетата на Ленон и Оно кога во нивното соседство двојката дошла да помине време со ќерката на Јоко, Кјоко.

„Ние бевме само група на 16-годишни хипици, заинтересирани за мировните кампањи на Ленон и Оно“, вели Карстен Хоејен кој ја направил снимката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by John Lennon (@johnlennon)

Се верува дека ова можеби е и единствена снимка од овој тип бидејќи се работи за неофицијална снимка, за разлика од останатите кои се всушност официјални прес интервјуа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by John Lennon (@johnlennon)

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Русија бара од ЕУ и НАТО да ја убедат Приштина да ги повлече спецјалците од северно Косово

Следно

Шилегов го претстави пакетот од социјални поволности кои планира да ги реализира во следниот мандат

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian