Комшиќ: Најавите на Додик за уривање на вооружените сили се кривично дело и бунт

1 min read

Претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ, ја оцени како кривично кривично дело изјавата на српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, дека ќе ја повлече согласноста на Република Српска за договорите за формирање вооружени сили на БиХ и Високиот судски и обвинителски совет.

„Тоа е злосторство за бунт“, рече Комшиќ, според кого без Парламентот на БиХ, одлуката за формирање вооружени сили на БиХ и Високиот Судски и обвинителски советне може да се повлече.

„Ништо не може да се повлече во Националното собрание на Република Српска, бидејќи сите тие институции се формирани затоа што мнозинството во Парламентот на БиХ, вклучително и Алијансата на независни социјалдемократи (СНСД), гласаше за нивно формирање“, рече Комшиќ.

Милорад Додик/ Фото: Профимедиа

Додик претходно рече дека во изминатите денови, се што направија Високите претставници беше наведено, или преку договори и давање согласност за формирање на тие институции на државно ниво.

„Ќе ги повлечеме согласностите за договорите за формирање федерална армијаи судско обвинителскиот совет, им рече Додик на новинарите во Бања Лука.

 

Тој посочи дека постои желба да се предложи, формирање на , „Армијата на Република Српска“ која би требала да биде во функција во рок од неколку месеци. Но првин треба да се поништи постоечкиот законот за армијата донесен и подржан од парламентот на Република Српка, оцени Додик

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Поранешен фудбалер на Фенербахче и Бешикташ полуде, уби едно и застрела четири лица

Следно

Не фрлајте ги остатоците од храна: Еве како можете мудро да ги искористете за вкусни оброци

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian