ЕУ веќе не може да гарантира дека земјите од Западен Балкан ќе станат членки, пишува Ројтерс

2 mins read

Поради страв од можни реакции во земјите членки, Брисел повеќе не може да гарантира дека шесте балкански земји, меѓу кои и Северна Македонија, кои претходно добија ветувања и уверувања за европска иднина, воопшто ќе бидат примени во ЕУ, пишува Ројтерс, повикувајќи се на четворица дипломати и еден документ.

Во документот од Брисел, кој претставува предлог-заедничка изјава за претстојниот самит ЕУ-Балкан, закажан за 6 октомври, пишува дека ЕУ планирала во изјавата да стои дека Унијата ја реафирмира својата „недвосмислена поддршка за европската перспектива за Западен Балкан“. Но, според дипломатските извори на Ројтерс, земјите членки и по две рунди разговори, сѐ уште не постигнале согласност за оваа формулација.

Застојот во разговорите околу декларацијата е нова пречка за ЕУ пред самитот, кој требаше да ја зацврсти посветеноста на ЕУ на стратегијата според која на Северна Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Албанија им беше ветено дека ќе станат дел од европското семејство, пишува Ројтерс, забележувајќи дека последниот развој се случува во време кога избувнаа нови тензии на границата меѓу Србија и Косово.

Членките не ги откриваат своите позиции по ова прашање, но според диломатите, богатите северни земји, како Данска, Франција и Холандија, стравуваат од повторување на избрзаната интеграција на Бугарија и Романија во ЕУ во 2007-та година, и лошото менаџирање на миграцијата на работната сила од Источна кон Централна Европа и Британија.

Од друга страна, членките кои се залагаат за проширување, како Италија, Австрија, Хрватска, Словенија и Балтичките земји, ги критикуваат Франција и Германија дека не извршиле доволно притисок врз Бугарија да ја симне блокадата за Северна Македонија, што би го одблокирало процесот на проширување, се вели во статијата на Ројтерс.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Димитриевски: Ја победивме Германија на гости, во Скопје ќе биде сосема поинаку

Следно

Славчо Попоски прогнозира: Поројни врнежи, еве колку воден талог се очекува да наврне!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian