Aндоновиќ: Последиците на Брегзит, пандемија и финансиите – го искомплицираа животот на денешницата

4 mins read

Велика Британија се соочува со недостиг на гориво на пумпите. Над 90 проценти од бензиските пумпи во Британија останаа без гориво што предизвика паника кај населението и редови на пумпите кои наликуваат на некои балкански и источно европски држави од времето на падот на Берлинскиот ѕид во деведесетите години на минатиот век.

Причина за недостигот се проблеми во снабдувањето со гориво но и со храна, што дополнително се подигна тензијата на британскиот остров
Огромниот недостаток на возачи на камиони по Брегзит во Велика Британија предизвика хаос во синџирите на снабдување во храна до гориво и го зголеми целиот опсег на нарушувања и зголемувања на цените во пресрет на Божиќ.

Владата на премиерот Борис Џонсон потроши милиони фунти за да спречи недостаток на храна поради зголемените цени на природниот гас и нуспроизводите на јаглерод диоксид, и апелираше до Британците да се воздржат и да не шират паника.

Но, во неделата, десетици автомобили се наредија на бензинските пумпи низ целата земја, проголтајќи резерви и принудувајќи многу бензински пумпи едноставно да се затворат. Пумпите во британските градови или беа затворени или имаа знаци дека нема гориво.

Во обид да се надмине проблемот владата на Џонсон објави план за издавање привремени визи за 5.000 странски возачи на камиони.

Британската влада објави дека ја става и армијата во состојба на готовност, како дел од мерките за решавање на кризата во синџирот на снабдување, што доведе до недостаток на гориво на бензинските пумпи.

Возачите на воени танкери, како што беше најавено, ќе бидат во состојба на подготвеност, со цел да бидат ангажирани доколку е потребно.

Предвидено е ангажирање на стотици војници кои треба да помогнат со воени танкери во снабдувањето на бензински пумпи со гориво низ целата земја.
Сепак економистите и бизнисмените предупредија дека владиниот план е краткорочно решение и дека нема да се справи со акутниот недостиг на работна сила.

Претставниците на транспортната индустрија наведуваат дека, заедно со недостатокот на возачи на камиони, причината за кризата и пандемијата е старата работна сила и егзодусот на странските работници по излегувањето на Британија од Европската унија.

Во САД пак нема криза со снабдување на храна и гориво, но има вистинска пандемија на убиства. Федералното истражно биро соопшти дека бројот на убиства во САД се зголемил за околу 30 проценти во 2020 година во однос на претходната година, достигнувајќи 21.500.

Повеќе големи американски градови објавија зголемување на бројот на убиствата минатата година, но податоците на ФБИ ја даваат првата слика на федерално ниво.

Тоа е најголем пораст на бројот на убиства откако ФБИ започна да собира податоци во 60-тите години од минатиот век, но вкупниот број е сепак помал отколку што беше во 1980-тите.

Бројот на убиства драстично се зголеми во јуни минатата година, и иако ниту еден дел од САД не беше поштеден, јужната држава Луизијана сепак имаше највисока стапка на убиства во земјата.

Во извештајот на ФБИ се наведува дека 77 проценти од убиствата во 2020 година биле извршени со огнено оружје, наспроти 74 проценти една година претходно.

Експертите не дадоа јасно објаснување за порастот на убиствата минатата година, но ги наведоа дестабилизирачките последици од пандемијата на Ковид-19 и порастот на продажбата на огнено оружје.

Податоците на Светскониво покажуваат дека во САД во 2018 година се извршени 6,5 убиства на 100.000 жители, во Мексико 35, во Бразил 27, во Русија осум и по едно на 100.000 жители во Франција и Германија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Приведено лице од Скопје, по распишана централна потерница

Следно

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Исмаил: Балканските народи немаат среќа со нивните Академии на науки

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian