Јужна Кореја сака законски да го забрани јадењето кучиња

1 min read

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин го забранува јадењето кучиња во земјата, соопшти неговата канцеларија, традиционална практика која станува меѓународен срам, пренесува Гардијан.

Месото долго време било дел од јужнокорејската кујна со околу 1 милион кучиња за кои се верува дека се јадат годишно, но потрошувачката е намалена бидејќи повеќе луѓе ги прифаќаат животните како придружници, а не како добиток.

Оваа практика е табу тема меѓу помладите и постарите генерации, а притисокот од активистите за правата на животните се зголемува.

„Зарем не дојде време разумно да се размисли за забрана за консумирање кучешко месо? Мун го праша премиерот, Ким Бу-киум, за време на денешната средба, според претседателскиот портпарол.

Јужнокорејската индустрија за миленичиња е во пораст, со зголемен број луѓе кои живеат со кучиња дома – меѓу нив и претседателот. Мун е познат љубител на кучиња и има неколку кучиња во претседателскиот комплекс.

Мун ги претстави забелешките додека беше информиран околу планот за подобрување на системот за грижа на напуштените миленичиња, рече неговата портпаролка.

Законот за заштита на животните во Јужна Кореја е наменет главно да спречи сурово колење кучиња и мачки, но не ја забранува самата потрошувачка.

Како и да е, властите се повикаа на законот и другите хигиенски прописи за сузбивање на фармите за кучиња и рестораните пред меѓународните настани, како што се Олимпијадата во Пјонгчанг 2018-та година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Зошто Данела Арсовска има потреба од бодигарди?

Следно

Македонски државјани вакцинирани со „Модерна“ и „Џонсон“ во САД, не можат да примат трета доза во Македонија?!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian