УТРИНСКИ БРИФИНГ | Двојно поголеми стипендии за новите студенти и ученици

1 min read

Конкурсите за стипендии на студенти и ученици од средно образование завршија на 15 септември, но конкурсот за паралелки во стручно образование трае до 30 септември и останати се уште 900 стипендии, вели Евгенија Јанакиеска, службеник за млади во МОН.

Стпендиите од 3300 денари ќе бидат зголемени до 6050 денари на месечно ниво. Се однесува на стипендии доделени од годинава, а на претходните корисници исплатата ќе се врши според веќе потпишаните договори. Стипендиите за студентите по физика, хемија и математика изнесуваат 18.000 денари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Референдумот успешен, Швајцарија ги легализира истополовите бракови

Следно

Дневен хороскоп за 27 септември: Не двоумете се, ќе успеете во своите планови

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian