Србија нема да може да го избегне реципроцитетот за слободата на движење на Косово

3 mins read

Политичкиот аналитичар Ѓорѓе Вукадиновиќ смета дека Србија речиси сигурно нема да може да го избегне „реципроцитетот“ на слободата на движење, но прашањето е дали тој реципроцитет ќе биде воспоставен од страна на Приштина, продолжувајќи да наметнува и да наплаќа „привремени регистарски таблички“ за возила од централна Србија.

Во коментар за агенцијата Бета, Вукадиновиќ изјави дека, постои поголема можност Белград тивко да се откаже од претходната практика и наплата на возилата од Косово што минуваат низ Србија.

За да може ова навистина да помине речиси незабележано, акутната криза мора да ескалира уште малку, што пак може да предизвика опасност од конфликт и крвопролевање. А потоа доаѓа „Силата-која-одеднаш-се појавува-и-решава-работи“ и со невидена комбинација на решителност и смиреност, „спречува нов погром против Србите во Косово и обезбедува „достоинствен компромис“. А наметнатиот „реципроцитет“ ќе стане уште еден во низата величествени победи на српскиот претседател Александар Вучиќ “, оцени Вукадиновиќ.

Тој објасни дека тоа значи дека косовскиот премиер Албин Курти најверојатно ќе го добие својот „реципроцитет“, додека „Србите, односно Вучиќ и режимските медиуми ќе ја добијат својата„ победа “, што значи дека„ двете страни ќе имаат свој адут за предизборните трки кои следуваат “, вели српскиот аналитичар

Вукадиновиќ рече дека Вучиќ „ќе го зголеми влогот уште малку, така што конкретната причина и поводот за кризата некако ќе се заборави“.

„Особено со цел да се прикријат и да се задскрие што е можно потемелно, Вучиќ и Србија, најверојатно од овој спор ќе излезе со пократки ракави“. смета Вукадиновиќ.

Според него, споровите во кои никој не е во право се најтешки за решавање, наведувајќи дека, од една страна, петгодишниот „мораториум“ на досега „асиметричното“ решение за слободата на движење меѓу Белград и Приштина навистина истече, на што се повикува Курти.

“Но, од друга страна, многу други рокови и основни обврски на приштинската страна што произлегуваат од Бриселскиот договор, кои останаа само „мртва буква на хартија“, истекоа одамна. Со други зборови, во овој случај Приштина навистина дејствуваше” еднострано ” и на своја инцијатива

Како што оцени, од почетокот, актуелната влада се грижеше само за две работи за да ја пренесе одговорноста за сите можни лоши резултати по секоја цена на претходната влада и дека што и да се случи навистина на терен, да биде прогласено за „голем успех“ и резултат на „пожртвуваноста “ на Вучиќ.

„Отстапувањето од овие две проблематични„ аксиоми “дополнително го намали веќе прилично тесниот простор за маневри што Србија го има во оваа криза“, смета српскиот аналитичар Ѓорѓе Вукадиновиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Ремек дело на Македонецот, Амановиќ во стилот на Ривалдо

Следно

ФОТО | Во дворот на пензионерот Павле Ѓоргиевски: Село Логоварди може да се гордее со овој господин!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian