Откриена главната причина зошто Куман сè уште е во Барса

1 min read

Победата над Леванте привремено ги смири страстите во Каталонија, но малкумина веруваат дека Роналд Куман ќе ја „преживее“ претстојната репрезентативна пауза.

Дури и неговиот најголем „заштитник“ во јавноста, новинарот Луис Канут, не верува дека Куман ќе остане на клупата доколку не направи некои сензационални резултати против Бенфика и Атлетико Мадрид оваа недела.

Но, Куман е заштитен од уште една многу важен сегмент, а тоа е – касата на Барса. Сигурни извори откриваат дека Барселона и покрај значителното намалување на платниот буџет, и понатаму е на 25%, над дозволениот лимит кој оди за приходите на вработените во клубот.

Затоа претседателот на клубот, Жоан Лапорта масовно ги намали платите на играчите, а во наредните недели ќе треба да го стори истото со Кутињо, Умтити, Роберто и Дембеле.

Важен фактор поради кој Куман и натаму останува тренер на екипата, бидејќи во спротивно Барса мора да му плати 14 милиони евра во случај на еднострано раскинување на соработката.

Куман е во добитна позиција, Барселона ќе му исплати милиони евра доколку го отпушти или не му го продолжи договорот

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дваесетина пациенти на Инфективната клиника ги примиле скапите ампули со кои Доналд Трамп се лекуваше од ковид: Резултатите оставаат без збор

Следно

ФОТО+ВИДЕО: Хаос на Крит, по земјотресот, Турција предупредува за можно цунами

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian