Гвардиола: Немам идеја како да ги запреме Меси, Нејмар и Мбапе

2 mins read

Пеп Гвардиола одржа прес-конференција денеска пред утрешниот судир помеѓу неговиот Манчестер сити и ПСЖ во Лигата на шампионите. Натпреварот ќе се игра од 21.00 часот на „Паркот на принцовите“ во Париз, Франција.

Тоа ќе биде нов меч во кој силите ќе ги одмерат Гвардиола и Лионел Меси, дуо кое заедно освои сè што можеше да се освои со Барселона.

– Игравме еден против друг и кога бев во Баерн. Сега тој веќе не е во Барселона и луѓето почнаа да го прифаќаат тоа. Претходно не можевме ниту да го замислиме, но тоа се случи. Важно е дека тој е среќен во Париз.

Меси е играчот кој најдобро зборува за себе на теренот. Го гледавме тоа 16 години. Не треба да го опишувам или да зборувам за него. Поради фудбалот, се надевам дека ќе игра утре – рече Гвардиола, менаџерот на Сити.

Новинарите го прашаа Шпанецот како планира да го запре напаѓачкото трио на ПСЖ, Меси, Нејмар и Килијан Мбапе, а тој искрено призна дека нема решение.

– Тоа е толкава количина на квалитет што немам идеја како да ги спречиме. Тие се толку добри, имаат толку многу талент, невозможно е да се контролираат.

Ќе треба добро да се браниме кога ја немаме топката и да ги натераме да трчаат кога ја имаме. Сите тие се неверојатни играчи, секој го знае тоа. Тие се феноменални индивидуално, но и заедно – вели Гвардиола.

Во првите мечеви од групата „А“ „граѓаните“ со 6:3 славеа против Лајпциг, а ПСЖ одигра само реми 1:1 со Клуб Бриж.

Перез до навивачите: Следната година Мбапе е наш

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Професорката Каролина Ристова-Астеруд е приведена на Скопскиот аеродром, најави дека ќе се жали во МВР

Следно

Славчо Попоски прогноза: По индиското лето, голема промена на времето и врнежи, еве кога

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian