Дваесетина пациенти на Инфективната клиника ги примиле скапите ампули со кои Доналд Трамп се лекуваше од ковид: Резултатите оставаат без збор

2 mins read

Терапијата за лекување ковид која се прослави откако екс претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека ја примал и се излекувал со неа – моноклонални антитела – предизвика огромно внимание во земјава. Нова надеж e и фактот што Министерството за здравство ги набави овие ампули на средината на летото и истите беа дистрибуирани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, во континуиран ладен синџир. Ампулите се скапи, околу 2 илјади евра во доза и бараат посебни услови за чување, мерење на температурата и  во земјава единствено ги има на Инфективната клиника.

„Слободен печат“ ја праша директорката на Инфективната клиника доктор Милена Стевановиќ какви се досегашните искуства од ординирањето на оваа терапија, кај кои пациенти се дава и каков е исходот од лекувањето.

– Моноклоналните антитела се антитела кои се даваат кај пациенти со ковид кои не развиле клинички слики, не се кислородно зависни, а притоа имаат сериозни коморбидитети за фатален исход од болеста. Досега на Инфективната клиника ја аплициравме кај млади пациенти со акутни хематолошки заболувања, со трансплантации како хематолошки и други, однносно кај пациенти со малигна болест на почеток, а не во терминален стадиум. Кога им се аплицираше оваа терапија симптомите останаа многу слаби и не развија тешка болест. Досега сме ја дале оваа терапија кај дваесетина луѓе, ни рече доктор Стевановиќ.

Набавените количини се доволни за околу 1.200 пациенти, а за да се аплицираат моноклоналните антитела според македонскиот протокол, пациентот мора да има барем неколку хроничнни заболувања, или да е имуносупримиран но со перспектива – односно малигното заболување да не биде во терминална фаза. Значи, се препорачува да ја примат млади пациенти со бубрежни болести, хронични дијабетичари. Светската здравствена организација пред три дена ги воведе моноклоналните антитела во својот официјален протокол за лекување ковид, со строга индикација да се даваат кај пациенти со највисок ризик од хоспитализација, затоа што според нив, има огромен интерес кај пациентите во почетните стадиуми на ковид да ги примат овие ампули.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Исланд сепак без женско мнозинство во парламентот

Следно

Откриена главната причина зошто Куман сè уште е во Барса

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian