Бурна атмосфера во ЦДУ по поразот на изборите

2 mins read

Ден по поразот на парламентарните избори во Германија, имаше бурна атмосфера на седницата на претседателството на ЦДУ.

Според „Билд“, на седницата имало остра дискусија, која е во тек.

Министерот за здравство на провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Карл-Јозеф Лауман, бесно рекол: „Доста ми е-1,5 милиони гласачи директно се префрлија од ЦДУ во СПД“.

Тој посочи дека ЦДУ се значително паднати. Имено, на изборите ЦДУ го постигна својот најлош резултат, а тие загубија голем број гласачи.

Премиерот на провинцијата Саксонија, Мајкл Кречмер, зборувал за личните грешки кои се виновни за лошиот резултат на ЦДУ, пишува Билд.

„Резултатот е вина на лошите одлуки во минатото, и во однос на содржината и во владата, но и во личното опкружување на партијата“, објасни тој.

Кандидатот за канцелар и лидер на ЦДУ, Армин Лашет, се обиде да објасни дека тоа се должи на заминувањето на Ангела Меркел. На седницата на претседателството на ЦДУ, за разлика од синоќа, Лашет ја промени својата реторика во врска со барањето за формирање влада.

ВИДЕО | Анализа: Што се случи на изборите во Германија?

Лашет им рекол на сопартијците дека во медиумите е објавено дека тој рекол дека има намера да формира влада, но дека тоа не е вистина. Наместо тоа, Лачет, тврди тој, ги посочил резултатите и новиот партиски систем, додавајќи дека тоа не значи дека има намера да формира влада.

„Во овој момент, не смееме да направиме ниту една грешка за другите да не кажат дека има хаос во ЦДУ“, рече тој.

Во дискусијата се вмеша и канцеларката Ангела Меркел.

На внатрешниот состанок, таа посочи дека мора брзо да се преземе акција по прашањето за новата влада.

„Зелените и ФДП сакаат да знаат што сакаме што е можно поскоро“, рече Меркел.

Лашет: Тесна борба, унионистите сакаат да ја предводат владата

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Превртен камион го попречи текот на сообраќајот на булевар „Борис Трајковски“

Следно

ВИДЕО | Асани: Цариниците се должни да ги отстранат нелегалните работи од возилата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian