Исланд избори: Владејачката коалиција на пат кон задржување на мнозинството

1 min read

Тричлената коалиција на левицата и десницата на власт во Исланд е на пат да го зачува мнозинството по парламентарните избори, покажуваат првичните резултати објавени синоќа, пренесува АП.

Меѓутоа, левото еколошко движење на премиерката Кетрин Јакобсдотир ја губи поддршката во однос на своите двајца десничарски сојузници.

Според резултатите од вчерашните парламентарни избори, кои пристигнале до 3.00 часот наутро, со преброени повеќе од две третини од гласовите, владејачката коалиција освоила 38 од 63 места во парламентот, иако не е сигурно дека трите партии ќе продолжат да владеат заедно.

Голем победник на вечерта е Партијата на напредокот (десен центар), која се чини дека од движењето Левица-Зелени на премиерката Јакобсдотир ќе го одземе местото на втората по големина партија во Исланд по конзервативната Партија за независност на поранешниот премиер Бјарни Бенедиктсон.

Според проекциите, Партијата за независност ќе добие 23,3 проценти од гласовите и стабилни 16 од 63 места во Парламентот, додека напредниците, предводени од Сигурдур Инги Јохансон, ќе освојат 13 места со 16,5 проценти од гласовите, пет места повеќе од претходните избори во 2017 година.

Движењето Левица-Зелени ќе освои 14,7 проценти од гласовите и девет места во парламентот, две пред помалку од пред четири години.

Иако иднината на владејачката коалиција е неизвесна, лидерите на трите партии најавија преговори доколку успеат да го зачуваат мнозинството со кое би можеле да продолжат да владеат.

Парламентарни избори во Исланд

www.slobodenpecat.mk

Претходно

152 сообраќајни прекршоци во Скопје, 63 за брзо возење

Следно

Супер лига: Вардар денеска во дербито против Е. Пелистер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian