ФОТО: Заев и Мицкоски повторно на иста маса, но во лабава атмосфера

1 min read

Во исчекување на резултатите од изборите за Бундестагот во Германија, во германската амбасада во Скопје на иста маса се најдоа лидерите на двете најголеми партии во Северна Македонија Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Наместо жешка политичка дебата, овој пат атмосферата е порелаксирана за лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, а покрај нив е германската амбасадорка Анке Холштајн.

Заев и Мицкоски повторно на иста маса/ Фото: Слободен печат

Дел од македонскиот политички врв и дипломатите вечерва во Амбасадата на СР Германија го следат исходот од изборите, после кои во Бундестагот ќе биде избран новиот канцелар на Германија, наследник на досегашната канцеларка Ангела Меркел која оваа функција за извршуваше во последните 16 години.

Според анкетите СПД води со 26 проценти од гласовите, а коалицијата ЦДУ/ЦСУ има 24 отсто од гласовите.

СПД успеа да го подобри резултатот од претходните парламентарни избори за повеќе од пет проценти, додека ЦДУ/ЦСУ загубија поддршка од речиси девет проценти.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Олаф Шолц: Гласачите покажаа дека сакаат да бидам идниот канцелар на Германија

Следно

ВИДЕО: Арсенал за едно полувреме го „прегази“ Тотенхем

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian