Издадени златници со ликот на Ангела Меркел

1 min read

Во Германија, во пресрет на утрешните парламентарни избори, пуштена е во продажба лимитирана серија златници со ликот на канцеларката Ангела Меркел.

Продажната вредност на монетата започнува од 49,95 евра, соопшти колекционерската куќа МДМ.

Златникот тежи 0,58 грама чисто злато, примерок 999. Неговата големина изнесува 12,5 милиметри, а тиражот е 5.000 парчиња.

На монетата се наоѓа ликот на Ангела Меркел и изгравирана е 2005 година, кога таа ја презеде функцијата канцелар на Германија.

Соопштено е дека серијата златни монети е издадена во чест на највлијателната жена во светот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО+ВИДЕО | Принцот Хари и Меган Маркл „уловени“ во бар во друштво на нафтен магнат

Следно

ВИДЕО: Се попиша и вицепремиерот Николовски

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian