Специјалци ја обезбедуваат Инфективната клиника, каде се лекува осуден за „Диво насеље“

1 min read

Полициски специјалци се распоредени во кругот на Инфективната клиника во Скопје, а причината е тоа што во клиниката се лекува еден од осудените за случајот „Диво насеље“, објави Телма.

Надлежните потврдуваат дека кумановец осуден за поддршка и логистика на терористичката група, наместо во притвор во Шутка, е во болница откако се заразил со коронавирусот и развил пневмонија.

Поради опасност од бегство и од безбедносни причини, како превентивна мерка околу затворите каде се сместени осудениците (голем број и доживотно) за Диво Насеље има дополнителни полициски сили од специјалните единици на МВР.

Нема информации како осуденикот се заразил бидејќи е во ќелија, кој има право на посети и на движење низ затворот, согласно дневниот распоред за излегување.

Во инцидентите во Куманово во мај 2015-та загинаа осуммина полицајци, над 50 беа повредени, а во престрелката загинаа и десетмина припадници на терористичката група, која преку Косово влезе во земјава и се утврди во кумановско Диво насеље.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Србија нуди по 10.000 евра за преселба на село, сѐ повеќе луѓе го прифаќаат предизвикот

Следно

Куман ја дозна казната за црвениот картон, повеќе не се враќа на клупата на Барселона?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian