СИПА го претресе седиштето на граничната полиција на БиХ, три лица се уапсени за злоупотреба на службената пололжба

1 min read

Членовите на Агенцијата за истрага и заштита на БиХ (СИПА) уапсија три лица, од кои двајца се полицајци на Граничната полиција на БиХ, како дел од случајот што ја истражува корупцијата за време на постапките за конкуренција и вработување во Граничната полиција.

Во акцијата што се спроведува во областа централна Босна и кантонот Сараево, во тек се претреси на лица и објекти, како и апсења, а во врска со кривично дело злоупотреба на положба или овластување поврзано со кривични дела за добивање подароци или други поволности, пренесува Српскаинфо.

Акцијата се спроведува по наредба на обвинителот на Специјалното одделение за организиран криминал, економски криминал и корупција, објави Обвинителството на БиХ.

Со оглед на тоа што активностите се во тек, Обвинителството наведува дека засега не може да даде повеќе информации или детали.

Извор: Српскаинфо

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски дипломираше на Факултетот за менаџмент на човечки ресурси

Следно

Едномесечно бебе во Турција по грешка примило вакцина против ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian