Русија денес бележи најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

1 min read
Во Русија во последните 24 часа од Ковид-19 починаа 828 лица, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата, објавија руските здравствени власти.
Русија е најзагрозената земја во Европа каде што рекордниот број смртни случаи е соборен четири пати во изминатите четири недели. Досега за еден ден починале најмногу 920 луѓе.
Од почетокот на епидемијата во Русија од Ковид-19 починаа вкупно 202.273 луѓе.
Меѓутоа, рускиот центар за статистика Ростат, кој ги следи бројките ретроактивно, соопшти дека тој број е поголем.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

УТРЕ – ПО 17-ТИ ПАТ„БЕЛА НОЌ“ НА 13 ЛОКАЦИИ НИЗ ГЛАВНИОТ ГРАД 24.09.2021

Следно

Карелсон: Естонија може да помогне за евроинтеграцијата на С. Македонија со споделување на своето искуство

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian