Претставничкиот дом на САД го усвои законот за абортус, Сенатот најверојатно ќе го собори

1 min read

Претставничкиот дом на САД под контрола на демократите усвои закон со кој се регулира правото на абортус на федерално ниво, бидејќи голем број републикански држави ги заострија законите за абортус, а Тексас го забрани речиси целосно. Според Ројтерс, законот најверојатно нема да помине во Сенатот.

Претставничкиот дом го донесе Законот за здравствена заштита на жените со 218 гласови „за“ и 211 „против“. Пратениците гласаа по партиска линија, така што само еден демократ беше против законот.

Демократскиот предлог ќе дозволи абортус и ќе спречи многу од ограничувањата што Републиканците ги воведоа за повеќе држави, како што се задолжителни ултразвучни скенирања и други тестови.

Се очекува законот да падне во Сенатот, во кој има 50 републикански и 50 демократски пратеници. Демократскиот предлог треба да го поддржат најмалку 10 републиканци.

Републиканската сенаторка Сузан Колинс, која го поддржува правото на абортус, рече дека ќе гласа против предлогот. Но, гласањето е можност за републиканците да ја покажат својата посветеност на нивната политика пред изборите за Конгресот во 2022 година. Тие избори ќе одредат кој ќе го контролира Конгресот во втората половина од мандатот на Бајден.

„Време е да им веруваме на жените, да ги почитуваме нивните одлуки“, рече демократската пратеничка Роза Де Лауро во дебатата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Славчо Попоски прогнозира: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Следно

Градоначалниците кои создаваат загуби ќе мора да одговараат, а општините под принудна управа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian