Додик бара повлекување од БиХ и носење закони за Република Српска.

5 mins read

Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик смета дека е неопходно да се повлечат сите претходно донесени одлуки на нивото на БиХ и да се укине нивната примена, а за неколку месеци да се изготви целосно ново законодавство на Република Српска, а во втората фаза, да се прогласи независност Република Српска на мирен начин.

– Долго размислував дека работите мора да се одвиваат така што ќе ги поништиме сите одлуки во Националното собрание на Република Српска и ќе ги повлечеме нашите согласности што ги дадовме во минатото, како што е согласност за армијата, и ќе се повлечеме од таа структура – изјави Додик за бањалучката РТРС.

Додик посочи дека е неопходно да се повлече од договорот за индиректни даноци и за Високиот судски и обвинителски совет на Високиот судски совет.

– Неопходно е да се поништи секое постоење на Агенцијата за истраги и заштита на СИПА на подрачјето на Република Српска, индиректните даноци и сите оние институции што произлегоа од тоа – рече Додик.

Тој, исто така, посочува дека е неопходно Народното собрание на Република Српска да и даде на Владата рок од три месеци за да подготви ново законодавство, да воспостави индиректна даночна служба на Република Српска, армија и Високиот судски и обвинителен совет на Република Српска.

Фото: Профимедиа

Додик рече дека е важно да се отфрлат надлежностите на Уставниот суд на БиХ и да се прогласат за неважечки сите закони што некогаш ги донел Високиот претставник на територијата на Република Српска.

– Ексклузивно прифатете го она што е напишано во Дејтон, односно „писмото на Дејтон“. Тоа значи намалување на Советот на министри на три министерства и дека е помошен орган на Претседателството на БиХ и ништо повеќе – нагласи Додик.

Коментирајќи ја одлуката на Уставниот суд на БиХ дека шумите остануваат во сопственост на Република Српска додека не се донесе закон на ниво на БиХ, Додик рече дека законот никогаш нема да биде донесен на ниво на БиХ.

– Тоа е нешто што муслиманите го бараа 20 години. Кога зборувавме за имотот, тоа беше барање, прво на ниво на БиХ, целиот имот да биде запишан таму, а потоа ќе треба да почекаме за нивната добрина, за да кажат нешто. Не е само таа приказна. Тоа е уривање на Уставот. Тоа е колапс на нашите права – рече Додик.

Откако поранешниот висок претставник Валентин Инцко го воведе спорниот закон посочува Додик, сега на сцена стапува Уставниот суд на БиХ и „продолжува со своето“ од земјоделско земјиште до концесии, обидувајќи се да го забрани се што е од Република Српска и сака да ја спречи да таа сама да носи одлуки.

– Лицемерната ЕУ ни пишува дека БиХ може да добие кандидатски статус кога ќе се елиминира Високиот претставник и кога судиите на Уставниот суд на БиХ се домашни судии, и сите тие работат на доведување на наводен нов висок претставник кој нема легитимитет. Тоа придонесува за општата состојба на некаква лоша перцепција за БиХ – изјави Додик.

Тој посочи дека нема смисла да се почитува Уставниот суд на БиХ, кој вака одлучува, кој ги менува дури и неговите претходни одлуки.

Босанско знаме / Фото: Профимедиа

Додик, исто така, спомена дека во Уставот стои дека фискалниот суверенитет е исклучиво на субјектите и дека БиХ го нема, и посочи дека преносот на надлежностите во оваа област е една од најтешките наметнати одлуки, која, за жал, беше одобрена од некои претставници на Република Српска.

– Надлежноста е префрлена на индиректните даноци, така што сега имаме ситуација кога скоро постојано доцниме со средствата, бидејќи тие веќе шест месеци ги користеа нашите 12 милиони километри во Федерацијата БиХ – рече Додик.

Зборувајќи за основата за тврдењето дека БиХ нема сопствен имот, Додик потсети дека има писмо од 1998 година, кога меќународниот претсавник напиша дека имотот според Уставот им припаѓа на ентитетите.

– Тој Уставен суд, кој инаку ја поддржува секоја одлука на ОХР, сега го игнорира тоа. БиХ нема право на сопственост! Сите овие 20 години, тие се обидуваа да поминат преку тоа БиХ има некаков имот, што не е точно – нагласи Додик.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Куман ја дозна казната за црвениот картон, повеќе не се враќа на клупата на Барселона?

Следно

ВИДЕО | Талибанци вежбаат со позната песна од „Пријатели“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian