ВИДЕО | Калиопи во спомен на Марина Туцаковиќ: Ти благодарам за овие стихови, му благодарам на небото што душата ми ја допре

1 min read

Нашата позната пејачка Калиопи Букле на својот инстаграм – профил сподели видео од нејзин настап на кој изведува песна чии стихови се напишани од најпознатиот југословенски, а потоа српки текстописец Марина Туцаковиќ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kaliopi (@kaliopi_official)

Авторка на многу популарни хитови на музичари од поранешна Југославија ја изгуби битката со тешката болест, и почина на 67-годишна возраст,

Драга моја Марина… Длабоко во океанот, во најточните мисли… влегуваше со своите стихови во туѓите животи и таму остана… ти благодарам за овие стихови, му благодарам на небото што душата ми ја допре… твоето заминување е чиста НЕВИНОСТ, бидејќи живееше живот онаков каков што умеат да живеат само ретките билки… патувај мирно во светлината драга…, стои во описот на објавата на Калиопи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kaliopi (@kaliopi_official)

Туцаковиќ ги помина последните денови во КБЦ Драгиша Мишовиќ, каде што беше префрлена откако ѝ се слошило во вторникот, 14 септември, кога била ставена на респирато, а притоа била позитивна на коронавирусот.

Марина напиша бројни хитови за најголемите sвезди од музичката сцена на поранешна Југославија. Исто така, таа беше член на жирито во музичките шоуа „Операција триумф“ и „Пинкови sвездички“.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бугарската полиција пронашла инсталација за дестилација на ракија во училиште

Следно

Тесна трка за следен премиер на Јапонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian