Почина Ненад Ненадовиќ: Актерот ја изгуби битката со коронавирусот

1 min read

Актерот Ненад Ненадовиќ почина вчера на 57 -годишна возраст како последица од коронавирусот. Пред неколку дена од театарот „Бошко Буха“ беше потврдено дека актерот е хоспитализиран.

Како што изјавија тогаш, „Ненадовиќ најверојатно се заразил за време на пробите во неговиот матичен театар“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @balkanskim.sokakom

Ненадовиќ беше хоспитализиран во ковид – болницата во „Батајница“.

Ненад, влезе во актерскиот свет како момче, на 13-годишна возраст, кога ја доби улогата на Моjак во серијата „Враќање на отпишаните“. Покрај тоа, тој беше домаќин на повеќе од илјада емисии за деца, како што се: „Зоотека“, „Пет шоу“ и „Фазони и форе“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gromade Filmske (@gromade_filmske)

Театарот „Бошко Буха“ беше негов матичен театар, каде одигра најголем број од своите улоги. Рекордер по број на претстави во 2015 година – одигра 77 претстави во првите пет месеци.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Srpski glumci (@srpskiumetnici)

Добитник е на неколку награди, меѓу кои три награди „Бухина“ за претставите „Тројца мускетари“ и „Принц – аркадна авантура“.

Зад себе ги остави сопругата Снежана и ќерките Јана и Мина.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Арсенал – Лидс е најинтересната осминафинална двојка во Лига купот

Следно

Расчистени шест кривични дела: Приведена скопјанка што крадела во Гази Баба

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian