Почина американскиот режисер и актер Мелвин ван Пибл

1 min read

Американскиот режисер и актер Мелвин ван Пиблс, познат по својот удел во независната филмска индустрија, почина на 89 години. Веста ја потврди неговиот син – познатиот режисер и глумец Марио ван Пиблс.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by emma bovary (@bovary1856)

Тато знаеше дека сликата на црнците вреди… Ако една слика вреди илјада зборови, тогаш колку вреди филмот? Ако сакаме да бидеме успешни, треба да се гледаме себеси како слободни. Вистинското ослободување не значи имитирање на менталитетот на колонизаторот. Тоа значи да се цени моќта, убавината и меѓусебната поврзаност на сите луѓе!, изјави Марио за својот починат татко.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Richard Hlaváček (@richard_mekka77)

Мелвин ван Пиблс режирал 17 свои проекти, а глумел во 44 филмови и ТВ-серии. Револуционерниот „Sweet Sweetback’s Baadasssss Song“ од 1971 година, е можеби неговиот најпознат филм, пренесува МИА.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Секој четврт ковид случај во Грција е дете на возраст до 18 години

Следно

Управувал со тротинет и паднал на коловоз: Скопјанец се здобил со тешки повреди

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian