Русите на вакцинација во Србија и Германија, бидејќи нивната не е признаена

2 mins read

Туристичките агенции од Русија почнаа да нудат тури за вакцини во странство за да можат да се вакцинираат со вакцини одобрени од Светската здравствена организација (СЗО). За ова Маја Ломидзе, извршен директор на Асоцијацијата на туристички агенции на Русија (АТОР), го извести порталот Интерфакс-туризам. Според неа, одложувањето на признавањето на руските вакцини ги принудува да бараат можност да се вакцинираат надвор од Русија, најпопуларните земји за вакцинирање се Србија и Германија.

„За возврат, туристичките агенции се подготвени да им помогнат на туристите да заминат во странство за вакцина препознаена од СЗО. Србија и Германија се меѓу најпопуларните земји за патувања со вакцини “, рече г -ѓа Ломидзе.

Таа истакна дека постои побарувачка за такви турнеи. „Руските туристички агенции нудат ваучери за вакцина три дена“, рече извршниот директор на АТОР. Според неа, трошоците за турнеја без лет започнуваат од 21 илјади рубли, со лет – од 50 илјади рубли.

Маја Ломидзе рече дека патувањата за вакцини во Србија се во најголема побарувачка. Земјата бесплатно вакцинира странски државјани со Pfizer, BioNTech, Astra Zeneca или Sinopharm. Маја Ломидзе ги именуваше и цените за вакцинација во Германија. Значи, вакцинација Pfizer / Biontech во Минхен – 580 евра, или 50 илјади рубли, една доза (потребни се две вакцини). Вакцинација на Johnson & Johnson во Баден -Баден – 870 евра, или 75 илјади рубли. (потребна е една вакцинација). Извршниот директор на АТОР истакна дека странските државјани не можат самостојно да се регистрираат за вакцинација или да пристигнат на местото на вакцинација.

Претходно, СЗО го прекина одобрувањето на руската вакцина Спутник В. Процесот е прекинат во очекување на нова инспекција во фабриката на производителот. Кон средината на јуни, експертската група на СЗО идентификуваше прекршувања при производството на Спутник V во Уфа во претпријатието Фармарстандард-УфаВИТА. Тврдењата беа поврзани со заштита на животната средина и мониторинг на емисиите. Експертите немаа коментари за други претпријатија.

 

Извор: Kommersant

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Славчо Попоски најавува: Мраз, температури под нула, еве од кога!

Следно

Ученици-Албанци од Идризово ќе следат настава на македонски јазик

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian