По објавата на Слободен печат, Филип Петковски е номиниран прв на листата на повикот за УНЕСКО

1 min read

Откако го објавивме статусот на социјалните мрежи на г-дин Филип Петковски на Слободен печат, на 10.08.2021 министерката за култура Ирена Стефоска, на отворениот повик на УНЕСКО за Програмата за млади професионалци 2021 во Париз, номинираше листа на кандидати кои ги исполнуваат условите. Прв на листата е токму Филип Петковски.

-При овој избор, секако,  огромна улога имаа квалификациите наведени во неговото CV кое, заедно со препораката од министерката, е испратено во седиштето на УНЕСКО во Париз, се вели соопштението испратено до нашата редакција.

Филип Петковски, номинација за УНЕСКО

Филип Петковски е Македонец кој иако дипломирал на престижен универзитет и има квалификации и богата биографија, таа долго време остана непрочитана.

 

 

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Курти нема да преземе мерки против Ракиќ, ги повика луѓето да ги предадат српските таблички

Следно

Првенците на генерација во Општина Аеродром добија по 10.000 денари

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian