Пендаровски на Виртуелниот глобален самит за борба против ковид-19: Крај на пандемијата и закрепнување

1 min read

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се обрати на Виртуелниот глобален самит за борба против ковид-19: Крај на пандемијата и закрепнување, организиран од претседателот на САД, Џо Бајден.

Самитот се одржува на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува во Њујорк.

Пендаровски синоќа во Њујорк се сретна со поранешниот амбасадор на САД во Скопје Џес Бејли.

Шефот на државата на Фејсбук објави дека му се заблагодарил на Бејли за постојаната поддршката што земјава ја добива од САД.

– Во Њујорк се сретнав со поранешниот американски амбасадор во нашата држава, Џес Бејли. Разговаравме за актуелните состојби во Северна Македонија и за случувањата во поширокиот регион. Му се заблагодарив за континуираната и безрезервна поддршка којашто САД и ја дават на Република Северна Македонија, наведува Пендаровски во објавата на Фејсбук.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Германија ги повика земјите-партнери Тедрос да добие нов мандат на чело на СЗО

Следно

Бугарија го одбележува Денот на независноста

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian