Борел синоќа организирал вечера за лидерите од Западен Балкан во Њујорк

1 min read

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Јозеп Борел организираше неформална вечера со лидерите на Западен Балкан на маргините на Генералното собрание на ОН, на која се разговарало за ситуацијата во регионот и односите ЕУ -Западен Балкан, како и за подготовките за самитот ЕУ -Западен Балкан на почетокот на октомври, пренесува Данас.рс.

„Ова даде можност да се разговара за очекувањата во врска со пристапувањето во ЕУ. Високиот претставник ја истакна потребата од силна посветеност од двата партнери, и од Западен Балкан и од Европската унија, и нејзините земји-членки во надминување на сегашната динамика и придвижување на процесот напред”, соопшти денеска Канцеларијата за надворешни работи (ЕЕАС).

На синоќешната средба присуствуваа претседателите на Северна Македонија, Стево Пендаровскина, Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, и на Косово, Вјоса Османи, претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ, премиерот на Албанија, Еди Рама, и министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ.

Тоа беше втора средба со лидерите на Западен Балкан, организирана од високиот претставник, по неформалната вечера во Брисел во мај, се додава во соопштението.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вардар 1961 денеска против Мешков ја брка првата победа во ЛШ

Следно

Нега на кожата според крвните групи: Што му годи на вашето лице и како да го негувате?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian